تاسیس اولین دبیرستان دخترانه در مجموعه دبیرستان های سلام، افتخاری است که هر مدیری آن را از درخشان ترن فعالیتهای دوران کاری خویش به شمار آورده و همواره به آن می بالد .

اینجانب، ضمن خوش آمد گویی به شما بازدیدگنندگان عزیز، از اینکه ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادهای سازنده تان آگاه می سازید، کمال تشکر و امتنان را دارم . چرا که هیچ مجموعه ای، مادام که از بازخورد عملکرد و سیاستگذاری‌های خویش آگاه نباشد، امکان پیشرفت و توسعه نخواهد داشت و این مهم، به ویژه در مدیریت آموزشی نقش ویژه ای به خود می گیرد، زیرا که ما معماران اندیشه ایم و بنای خویش را جز از نگاه دیگران نمی توانیم دید.

امیدواریم با بهره گیری از راهنمایی های ارزشمند شما گامی شایسته تر در خدمتگذاری به جوانان مستعد ایران زمین که آینده سازان فردای میهنمان هستند برداریم.

                                                                                                   با تشکر و سپاس فراوان

شفیعی  مدیر دبیرستان و مرکز پیش دانشگاهی سلام دخترانه ونک

 

 

معرفی دبیرستان

تاریخچه :

دبیرستان دخترانه سلام در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ در حالی اولین روز کاری خود را آغاز کرد که اولین مجموعه دخترانه از مجموعه دبیرستان های سلام به شمار می رود. اعتبار آموزشی و پایگاه علمی این دبیرستان در مدت کوتاهی آنچنان افزایش پیدا کرد که بیش از ۷۰۰ نفر آزمون ورودی دبیرستان را در اولین سال تاسیس تجربه کردند .

از میان حدود ۱۳۰ نفر از بهترین و مستعد ترین دانش آموزان انتخاب شده و در سه کلاس اول و یک کلاس دوم دبیرستان در محیطی پویا ، و با امکانات قابل توجه و دبیران کوشا و با تجربه مشغول به تحصیل شده و افتخارات فراوانی از ابتدای فعالیت برای دبیرستان  آفریده اند.

موفقیت های درخشان دانش آموزان این مجموعه در رقابت های علمی و فرهنگی مختلف نام دبیرستان سلام دخترانه را در میان دبیرستان های مشهور تهران زبانزد کرده و امکانات پژوهشی وعلمی این دبیرستان بعد ممتازی در پرورش و آموزش به آن بخشیده است .

 

مأموریت :

مأموریت اصلی دبیرستان سلام ارتقای سطح علمی ، فرهنگی دختران دانش آموز که سازندگان فردای جامعه هستند می باشد .این مأموریت بویژه از آن رو که به هماهنگی و توسعه فرهنگی و پیشرفت علمی توجه خاصی دارد شایان توجه ویژه ای است. از آن رو که علم و فرهنگ دو بال توسعه اجتماعی بوده و پیشرفت هر یک بدون دیگری اثربخش نخواهد بود .

 

اهداف:

مهمترین هدف دبیرستان پرورش نخبگان دانش آموزی است که پس از پایان تحصیلات از سطح بالایی از علم و دانش برخوردار بوده و با نتایج درخشان به بهترین زدانشگاهای کشور برای ادامه تحصیلات در سطح عالی وارد شوند. علاوه بر این توسعه رقابت های فرهنگی المپیادهای علمی در سطح کشوری و بین المللی از مهمترین اهداف مجموعه به شمار می آید .

 

  

استراتژی :

برای رسیدن به اهداف یاد شده دبیرستان سلام دخترانه در یک اتحاد آموزشی گسترده با دبیرستان های سلام و دبیرستان انرژی اتمی استراتژی های زیر را در پیش گرفته است :

۱- جذب دانش آموزان مستعد و ممتاز از طریق برگزاری دو نوبت آزمون ورودی و مصاحبه علمی در یک رقابت سالم و فشرده .

۲-  استفاده از کادر علمی مجرب و با تجربه در راستای آموزش هر چه بهتر .

۳- تامین مناسب تجهیزات و امکانات آزمایشگاه ، سایت کامپیوتر و کتابخانه.

۴- بوجود آوردن زمینه های رقابتی سالم در فعالیتهای پژوهشی، فرهنگی و المپیاد با بهره گیری از اساتید موفق در این زمینه ها .

۵- برنامه ریزی و الگوی آموزشی مشترک با دبیرستان انرژی اتمی و سایردبیرستان های سلام.

   

 امکانات :

 

آزمایشگاه

آزمایشگاه مجهز  دبیرستان دخترانه سلام مرجع کاملی برای تمام آزمایشهای فیزیک و  شیمی دبیرستان و فعالیت های فوق برنامه دانش آموزی می باشد. درس آزمایشگاه بطور جداگانه و با بهره گیری از مجرب ترین دبیران رشته های تخصصی شیمی و فیزیک با رعایت کامل اصول ایمنی و پوشش مناسب هر هفته برگزار شده و علاوه بر آن دانش آموزان علاقه مند در پروژه های فوق برنامه از امکانات آن تحت نظارت دبیران آزمایشگاه بهره برده و موفق به تجربه عملی بسیاری از آزمایش ها و قوانین فیزیکی و شیمیایی می شوند.

 

 

سایت

سایت دبیرستان که با پیشرفته ترین دستگاه های کامپیوتری مجهز شده است ، نه تنها محل برگزاری کلاسهای درسی کامپیوتر می باشد بلکه در تمامی ساعات اداری و حتی پس از آن جهت استفاده دانش آموزان از شبکه اینترنت و برنامه های انفورماتیکی باز بوده و آموزشهای مستمر تحت نظارت اساتید مجرب صورت می پذیرد.

علاوه بر این برنامه های زیر پروژه های فوق برنامه ای هستند که برای دانش آموزان در نظر گرفته شده اند :

–       هدایت و نظارت تیمهای ربوکاپ و برنامه های آموزشی و عملی تیمهای مربوطه

–       آموزش و تمرینات گروهی جهت راهیابی به مراحل استانی و کشوری المپیاد کامپیوتر

–       آموزش پژوهش پیشرفته در ایترنت

–       آموزش برنامه نویسی  c++ ، visual  basic و…………..

 

کتابخانه :

 

کتابخانه دبیرستان سلام مرجع کاملی برای کتابهای تستی و کمک آموزشی و همچنین کتابهای فرهنگی ، علمی، ادبی ، و دینی و …………… می باشد . دانش آموزان در تمامی ساعات می توانند با مراجعه به کتابخانه کتابهای مورد نیاز خود را به امانت گرفته یا در محل مطالعه کنند .

در تهیه کتابها سعی شده تا گلچینی از مفیدترین مراجع آموزشی و فرهنگی که در مجموعه دبیرستان های سلام و دبیرستان انرژی اتمی مورد استفاده قرار می گیرد تهیه گردیده و مراجع یاد شده توسط معلمین آموزش داده می شوند .علاوه بر کتابهایی که دانش آموزان عزیز به امانت می گیرند بخش مرجع کتابخانه با در برداشتن اهم کتابهای مرجع همچون دایره المعارف ها، تفاسیر ، فرهنگ های لغت و…….. جهت استفاده دانش آموزان آماده شده و روز به روز تجهیز می گردد .

 

 

 

پژوهش :

 

بطور کلی دوره های تئوری پژوهشی همچون روش تحقیق، پژوهش پیشرفته در اینترنت، مرجع شناسی و……. در یک دوره تابستانی به دانش آموزان توسط اساتید پژوهشی از الگوی توسعه  نمونه و مجموعه های سلام در پایگاه تابستانی به دانش آموزان آموزش داده   می شود و  سال تحصیلی فرصت مناسبی است، تا مطالب فراگرفته شده تحت نظارت اساتید و تلاش دانش آموزان به پروژه های مختلف پژوهشی تبدیل شود.

برای هر دانش آموز ابتدا پروپرزال مربوط نوشته شده و به تصویب می رسد و سپس در ساعات مشخص با هدایت اختصاصی اساتید جداگانه هدایت و جهت دهی خواهد شد بطوریکه حاصل کار توسط خود دانش آموز به بار نشسته و در شورای پژوهشی دبیرستان ارائه   می شود. طرح های منتخب جهت مسابقات مختلف استانی وکشوری فرستاده خواهند شد وتاکید اصلی در پژوهشهای صورت گرفته بر روی راهیابی ودر جشنواره خوارزمی می باشد.

در برد پژوهشی دبیرستان مطالب آموزنده ی مختلف، مسابقات، و طرح های پیشنهادی و معرفی پروژه های برتر بطور مرتب نصب شده و مورد استفاذه قرار می گیرند.

نشریه علمی که توسط دانش آموزان راه اندازی و اداره می شود حاوی مطالب ارزشمندی است که حاصل پژوهش ایشان و راهنمایی معلمین محترم است. هدایت و نظارت بر کار این نشریه بر عهده شاخه  آموزشی شورای دانش آموزان می باشد

 

 

المپیاد:

 

با توجه به اهمیت المپیادهای دانش آموزی که در سطح کشوری و بین المللی برگزار می شوند و سیاست هماهنگ دبیرستان انرژِ اتمی و مجموعه دبیرستان های سلام در توسعه فعالیت دانش آموزان در المپیاد های علمی دانش آموزی، دبیرستان سلام دخترانه با تاکید بر خلاقیت دانش آموزی و آموزش درست  و پیشرفته از بهترین کادر المپیاد که دارای تجارب ارزنده المپیادی هستند بهره می گیرد و با برگذاری کلاسهای مختلف مهارت های ذهنی و عملیاتی شرکت کنندگان را افزایش می دهد.

دانش آموزان برگزیده جهت شرکت در المپیاد از آزمونهای زیر انتخاب می گردند:

–       نفرات برتر آزمونهای سراسری مرات

–       نفرات ممتاز آزمونهای المپیاد مرات

رشته های المپیاد شامل ترکیبیات، جبر و آنالیز ، هندسه و نظریه اعداد شیمی و فیزیک و ادبیات و نجوم می باشد. دانش آموزان مستعد دررشته های یاد شده همچنین با نظر شورای دبیران  دبیرستان انتخاب می گردند.

 

 

فعالیت های فرهنگی :

 

یکی از مهمترین نقاط قوت دبیرستان سلام دخترانه فعالیت های آموزنده فرهنگی تربیتی است که بویژه برای دختران ضروری تر بنظر می رسد .

با تاکید بر حفظ تعادل بین فعالیتهای فوق برنامه و برنامه های درسی و علمی دانش آموزان ، از ابتدای تابستان ۸۵ کلاسهای مختلف فرهنگی با آموزه های پویا و خلاق فعالیت خود را آغاز کرده و مورد استقبال گسترده ای قرار گرفتند .

شرکت فعال دانش آموزان در این دوره ها نشان از بلوغ فکری و اجتماعی آنان دارد و کلاسهای یاد شده محیطی برای پرورش روحیه جمعی و دیدگاه فرهنگی ایشان فراهم    می آورد .

تنوع این دوره ها امکان انتخاب بر اساس علاقه را به دانش آموزان می دهد و استعدادهای آنان را در جنبه های مختلف شکوفا می نماید .

اهم فعالیت های فرهنگی انجام گرفته در تابستان ۸۵ بدین شرح است :

۱- کلاسهای ادبی حافظ شناسی ، شعر و داستان ، نقد ادبی ، نقد فیلم ، تاریخ ، جامعه شناسی

۲- کلاس های هنری از جمله موسیقی ، تأتر ، طراحی ، خوشنویسی ، سرود

۳- کلاس های قرآنی شامل تفسیر ، مفاهیم و حفظ قرآن کریم

۴- دوره های روزنامه نگاری، خبر نگاری تحت آموزش باشگاه خبرنگاری سلام

۵- عضویت فعال دانش آموزان در گروههای مختلف فرهنگی و مشارکت سازنده آنها در برگزاری مراسم و جشنهای دبیرستان

۶- برگزاری مسابقات فرهنگی بین المدارس که از طریق موسسه توسعه الگوی نمونه برگزار شده یا مسابقات فرهنگی داخل دبیرستان

 

همچنین غیر از موارد یاد شده مراسم های فرهنگی دبیرستان نقش موثری در رشد و بالندگی دانش آموزان داشته که بعضی از آنها بدین شرح معرفی می گردند :

–       برگزاری نماز جماعت روزانه و مراسم دعا و قرائت قرآن

–       مراسم افطاری دانش آموزان با حضور و سخنرانی جناب آقای حجاریان

–       برگزاری کلاس آیین تعلیم وتربیت با تدریس جناب آقای حجاریان

–       برگزاری جشن های مذهبی و مراسم دانش آموزی از جمله مراسم جشن ۱۳ آبان ، عید فطر ، بازگشایی مدارس (جشن مهر) و …..

 

 

 

مدارس سلام پیشرو در صنعت مهندسی آموزشی

 

آموزش :

 

بی شک مهمترین تاکید دبیرستان سلام دخترانه بر روی فعالیت های آموزشی موثر و مفید می باشد که دانش آموزان را به سمت یادگیری های خلاقانه و شرکت فعال در آزمون های بین مدارس و نهایتا کسب نتیجه رضایت بخش در امتحانات آخر ترم هدایت می کند.

برنامه های آموزشی به گونه ای تنظیم شده اند که دانش آموزان از ابتدای دوره دبیرستان ، کنکور سراسری را مد نظر داشته و با تقویت زیرساخت های علمی در سال های اول و دوم ، در دو سال پایانی و بویژه در مقطع حساس پیش دانشگاهی به نتیجه گیری و افزایش مهارت های ادراکی بپردازند ، و با برگزاری آزمون های مستمر هفتگی ، توانایی سنجش درست و اندازه گیری دقیق عملکرد تحصیلی را در مقایسه با دانش آموزان بهترین مدارس کشور به آنها خواهد داد.

سیستم آموزشی دبیرستان پنج سطح متفاوت را مورد توجه قرارمی دهد که عبارتند از:

۱- کتاب های درسی آموزشی پرورشی

۲- کتاب های تالیفی هماهنگ مدارس سلام و دبیرستان انرژی اتمی

۳- مجموعه تمرینات

۴- المپیاد

۵- پژوهش

برنامه آموزشی دبیرستان روزانه ۹ ساعت درسی را در بر می گیرد که با توجه به لحاظ کردن برنامه مصوب آموزش و پرورش ، در ساعت های باقیمانده به تقویت مباحث  علوم پایه ، اجرای برنامه درسی المپیاد ، تشکیل گروه های مباحثه درسی با راهنمایی و نظارت دبیر اختصاصی هر رشته و در نهایت پرورش روحیه پژوهشی ، خرد باوری و اعتماد به نفس علمی پرداخته می شود.

 

 

نظام دو کارنامه ای:

 

یکی از ویژگی های ممتاز این سیستم آموزشی اعطای دو کارنامه تحصیلی تحت عنوان کارنامه داخلی و کارنامه هماهنگ می باشد.

در کارنامه هماهنگ مقایسه دانش آموزان با دیگر مدارس در سطح مصوب آموزش و پرورش صورت می گیرد ، در حالی که در کارنامه داخلی با تاکید بر یکپارچه سازی تلاش دانش آموز در طول ترم و تعمیق بیشتر در مباحث درسی ، تمامی  امتحانات و ارزیابی های هفتگی جمع بندی شده و حاصل تلاش دانش آموزان در جزئیات موارد درسی و همچنین نقاط قوت و ضعف و استراتژی های لازم برای تقویت ضعف های درسی مورد بررسی قرار گرفته و معرفی می شود.

انواع آزمون ها :

۱- آزمون های تشریحی هفتگی : این آزمون ها با هدف ارزیابی شناخت کلی دانش آموز از مباحث تدریس شده و توانایی او در گستردن مطالب و تجزیه و تحلیل آنها هر هفته روزهای شنبه از فصول درسی مشخص برگزار می شود.

۲- آزمون های تستی : آزمون های تستی در راستای افزایش مهارت های تست زنی و سرعت عمل در پاسخ گویی به سوالات و در نتیجه عملکرد بهتر در کنکور سراسری تنظیم شده و همراه با تجزیه ئ تحلیل  وآ موزش نکات ، بلافاصله بعد از آزمون  می باشد .

۳- آزمون های کلاسی : این آزمون ها  که به صورت امتحان کوتاه ( کوئیز) در کلاس درسی برگزار می شوند با هدف جمع بندی مطالب گذشته و ارزیابی فهم کلی و موضوعی دانش آموز طراحی شده و بر حسب تصمیم معلم و بدون اعلام قبلی گرفته می شوند .

۴- آزمون های پایان ترم : آزمون های کلی که از محتوای دروس آموزشی طراحی شده و ارزیابی جامع را مد نظر نظر دارند.

۵- آزمون های مرآت : این آزمون ها به صورت دوره ای و به فاصله تقریبی دو ماه بین صدها مدرس برتر کشور و هزاران داوطلب مستعد برگزار می شود و طراحی و تصحیح سوالات نیز بر عهده موسسه الگوی توسعه نمونه می باشد.

آزمون های مرأت امکان مقایسه نتایج تحصیلی در یک رقابت تنگاتنگ علمی کشوری و اصلاح عملکرد را برای مدارس فراهم آورده و ابزار مناسبی جهت تجزیه و تحلیل نقاط ضعف و قوت آموزشی مدرسه  (که در شورای دبیران مورد بررسی قرار می گیرد ) بدست می دهد تا روش های موجود ، اصلاح شده یا تقویت گردند. نتایج آزمون ها به صورت آنلاین در سایت موسسه الگوی نمونه به اطلاع شرکت کنندگان می رسد و نمودار های تجزیه و تحلیل فردی و گروهی نیز همراه آنان ارائه می گردد.

 

شورای دانش آموزان

 

شورای دانش آموزی هر پایه به طور جداگانه شامل ۴ نفر در هر کلاس می باشد که در انتخابات عمومی و رأی اکثریت دانش آموزان برای مدت یک ترم انتخاب شده و به اجرای سیاستهای مربوط می پردازد.

حضور پویای دانش آموزان در انتخابات نشان دهنده شعور جمعی و توانایی گروهی ایشان بوده که در طی آنان داوطلبان به تبلیغ و تدوین برنامه ها و سیاست های خود می پردازند و در یک فضای سالم و سازنده انتخابات شوراها صورت می گیرد. برنامه ریزی انجام شده به گونه ای است  که اکثر دانش آموزان در طول دوران تحصیل تجربه عضویت در شورا را پیدا کرده و این امر تأثیر بسزایی بر روی توانایی های مدیریتی ومسولیت پذیری ایشان خواهد داشت.

بطور کلی شورای دانش آموزی مهمترین نهاد تصمیم گیری در دبیرستان محسوب می شود. تمامی سیاست های عملیاتی و برنامه های کوتاه مدت و میان مدت آموزشی ، فرهنگی و تفریحی در شوراها به تصویب رسیده و بالای تأیید ایشان قابل اجرا هستند.

بدین ترتیب هنگامی که خود دانش آموزان در سیاستگذار ی و تصمیم گیری های دبیرستان نقش اساسی ایفا کنند. اجرای برنامه ها به طور قابل توجهی تسهیل شده و نقش سازنده ای به خود خواهد گرفت.

شورای دانش آموزی هر کلاس از یک مدیر و سه معاون آموزشی ، فرهنگی و اجرایی تشکیل می شود که هر کدام از اعضای شورا با مشارکت فعال دانش آموزان اقدام به تشکیل کمیته های انش آموزی در شاخه مربوطه می نمایند تا سیاست هایی را که دانش آموزان  به تصویب رسانده اند توسط خود ایشان به اجرا در آید.

 

 

 

 

فعالیت های ورزشی :

 

در راستای توجه ویژه به پرورش ورزش دانش آموزان و به ویژه دختران که  آینده ساز جسمی  و روحی نسل آینده هستند ، دبیرستان سلام دخترانه  توجه زیادی صرف گسترش ورزش و تربیت بدنی در بین دانش آموزان می نماید که اهم آنها بدین شرح است :

–       برگزاری کلاس های رزمی و فنون دفاع شخصی در سالن بزرگ دبیرستان با بهره گیری از اساتید مجرب رزمی

–       آموزش هفتگی شنا در مجتمع ورزشی ونک

–       اجاره سالن های ورزشی چند منظوره جهت برنامه ورزش هفتگی دانش آموزان

–       برگزاری برنامه های کوهپیمایی و پیاده روی همگانی و نرمش جمعی

–       برگزاری مسابقات مختلف ورزشی در محیط رقابتی سالم و پویا

 

مشاوره :

 

اهداف مشاوره ای

 

–       انتقال مشکلات دبیران به شورای مدرسه

–       انتقال مطالبات برنامه ریزی شده مدرسه به دبیران

–       بررسی مشکلات دانش آموزان و پی گیری آن

–       جلسه با اولیا دانش آموزان و آشنایی با وضعیت هر دانش آموز

–       انعکاس وضعیت درسی دانش آموزان به اولیا و مشاوره برای برنامه ریزی مناسب در منزل و ایجاد انگیزه لازم در دانش آموزان

–       مشاوره فردی با دانش آموزان ، برنامه ریزی درسی و راهنمایی تحصیلی و تقویت روحیه آنان

–       نصب نمرات هفتگی در بورد مدرسه و ……….

 

معرفی دبیرستان

تاریخچه :

دبیرستان دخترانه سلام در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ در حالی اولین روز کاری خود را آغاز کرد که اولین مجموعه دخترانه از مجموعه دبیرستان های سلام به شمار می رود. اعتبار آموزشی و پایگاه علمی این دبیرستان در مدت کوتاهی آنچنان افزایش پیدا کرد که بیش از ۷۰۰ نفر آزمون ورودی دبیرستان را در اولین سال تاسیس تجربه کردند .

از میان حدود ۱۳۰ نفر از بهترین و مستعد ترین دانش آموزان انتخاب شده و در سه کلاس اول و یک کلاس دوم دبیرستان در محیطی پویا ، و با امکانات قابل توجه و دبیران کوشا و با تجربه مشغول به تحصیل شده و افتخارات فراوانی از ابتدای فعالیت برای دبیرستان  آفریده اند.

موفقیت های درخشان دانش آموزان این مجموعه در رقابت های علمی و فرهنگی مختلف نام دبیرستان سلام دخترانه را در میان دبیرستان های مشهور تهران زبانزد کرده و امکانات پژوهشی وعلمی این دبیرستان بعد ممتازی در پرورش و آموزش به آن بخشیده است .

 

مأموریت :

مأموریت اصلی دبیرستان سلام ارتقای سطح علمی ، فرهنگی دختران دانش آموز که سازندگان فردای جامعه هستند می باشد .این مأموریت بویژه از آن رو که به هماهنگی و توسعه فرهنگی و پیشرفت علمی توجه خاصی دارد شایان توجه ویژه ای است. از آن رو که علم و فرهنگ دو بال توسعه اجتماعی بوده و پیشرفت هر یک بدون دیگری اثربخش نخواهد بود .

 

اهداف:

مهمترین هدف دبیرستان پرورش نخبگان دانش آموزی است که پس از پایان تحصیلات از سطح بالایی از علم و دانش برخوردار بوده و با نتایج درخشان به بهترین زدانشگاهای کشور برای ادامه تحصیلات در سطح عالی وارد شوند. علاوه بر این توسعه رقابت های فرهنگی المپیادهای علمی در سطح کشوری و بین المللی از مهمترین اهداف مجموعه به شمار می آید .

 

  

استراتژی :

برای رسیدن به اهداف یاد شده دبیرستان سلام دخترانه در یک اتحاد آموزشی گسترده با دبیرستان های سلام و دبیرستان انرژی اتمی استراتژی های زیر را در پیش گرفته است :

۱- جذب دانش آموزان مستعد و ممتاز از طریق برگزاری دو نوبت آزمون ورودی و مصاحبه علمی در یک رقابت سالم و فشرده .

۲-  استفاده از کادر علمی مجرب و با تجربه در راستای آموزش هر چه بهتر .

۳- تامین مناسب تجهیزات و امکانات آزمایشگاه ، سایت کامپیوتر و کتابخانه.

۴- بوجود آوردن زمینه های رقابتی سالم در فعالیتهای پژوهشی، فرهنگی و المپیاد با بهره گیری از اساتید موفق در این زمینه ها .

۵- برنامه ریزی و الگوی آموزشی مشترک با دبیرستان انرژی اتمی و سایردبیرستان های سلام.

   

تاسیس اولین دبیرستان دخترانه در مجموعه دبیرستان های سلام، افتخاری است که هر مدیری آن را از درخشان ترن فعالیتهای دوران کاری خویش به شمار آورده و همواره به آن می بالد .

اینجانب، ضمن خوش آمد گویی به شما بازدیدگنندگان عزیز، از اینکه ما را از نظرات ، پیشنهادات و انتقادهای سازنده تان آگاه می سازید، کمال تشکر و امتنان را دارم . چرا که هیچ مجموعه ای، مادام که از بازخورد عملکرد و سیاستگذاری‌های خویش آگاه نباشد، امکان پیشرفت و توسعه نخواهد داشت و این مهم، به ویژه در مدیریت آموزشی نقش ویژه ای به خود می گیرد، زیرا که ما معماران اندیشه ایم و بنای خویش را جز از نگاه دیگران نمی توانیم دید.

امیدواریم با بهره گیری از راهنمایی های ارزشمند شما گامی شایسته تر در خدمتگذاری به جوانان مستعد ایران زمین که آینده سازان فردای میهنمان هستند برداریم.

                                                                                                   با تشکر و سپاس فراوان

شفیعی  مدیر دبیرستان و مرکز پیش دانشگاهی سلام دخترانه ونک

 

فعالیت های فرهنگی :

 یکی از مهمترین نقاط قوت دبیرستان سلام دخترانه فعالیت های آموزنده فرهنگی تربیتی است که بویژه برای دختران ضروری تر بنظر می رسد .

با تاکید بر حفظ تعادل بین فعالیتهای فوق برنامه و برنامه های درسی و علمی دانش آموزان ، از ابتدای تابستان ۸۵ کلاسهای مختلف فرهنگی با آموزه های پویا و خلاق فعالیت خود را آغاز کرده و مورد استقبال گسترده ای قرار گرفتند .

شرکت فعال دانش آموزان در این دوره ها نشان از بلوغ فکری و اجتماعی آنان دارد و کلاسهای یاد شده محیطی برای پرورش روحیه جمعی و دیدگاه فرهنگی ایشان فراهم    می آورد .

تنوع این دوره ها امکان انتخاب بر اساس علاقه را به دانش آموزان می دهد و استعدادهای آنان را در جنبه های مختلف شکوفا می نماید .

اهم فعالیت های فرهنگی انجام گرفته در تابستان ۸۵ بدین شرح است :

۱- کلاسهای ادبی حافظ شناسی ، شعر و داستان ، نقد ادبی ، نقد فیلم ، تاریخ ، جامعه شناسی

۲- کلاس های هنری از جمله موسیقی ، تأتر ، طراحی ، خوشنویسی ، سرود

۳- کلاس های قرآنی شامل تفسیر ، مفاهیم و حفظ قرآن کریم

۴- دوره های روزنامه نگاری، خبر نگاری تحت آموزش باشگاه خبرنگاری سلام

۵- عضویت فعال دانش آموزان در گروههای مختلف فرهنگی و مشارکت سازنده آنها در برگزاری مراسم و جشنهای دبیرستان

۶- برگزاری مسابقات فرهنگی بین المدارس که از طریق موسسه توسعه الگوی نمونه برگزار شده یا مسابقات فرهنگی داخل دبیرستان

 

همچنین غیر از موارد یاد شده مراسم های فرهنگی دبیرستان نقش موثری در رشد و بالندگی دانش آموزان داشته که بعضی از آنها بدین شرح معرفی می گردند :

–       برگزاری نماز جماعت روزانه و مراسم دعا و قرائت قرآن

–       مراسم افطاری دانش آموزان با حضور و سخنرانی جناب آقای حجاریان

–       برگزاری کلاس آیین تعلیم وتربیت با تدریس جناب آقای حجاریان

–       برگزاری جشن های مذهبی و مراسم دانش آموزی از جمله مراسم جشن ۱۳ آبان ، عید فطر ، بازگشایی مدارس (جشن مهر) و …..

 

مدارس سلام پیشرو در صنعت مهندسی آموزشی

 

آموزش :

 

بی شک مهمترین تاکید دبیرستان سلام دخترانه بر روی فعالیت های آموزشی موثر و مفید می باشد که دانش آموزان را به سمت یادگیری های خلاقانه و شرکت فعال در آزمون های بین مدارس و نهایتا کسب نتیجه رضایت بخش در امتحانات آخر ترم هدایت می کند.

برنامه های آموزشی به گونه ای تنظیم شده اند که دانش آموزان از ابتدای دوره دبیرستان ، کنکور سراسری را مد نظر داشته و با تقویت زیرساخت های علمی در سال های اول و دوم ، در دو سال پایانی و بویژه در مقطع حساس پیش دانشگاهی به نتیجه گیری و افزایش مهارت های ادراکی بپردازند ، و با برگزاری آزمون های مستمر هفتگی ، توانایی سنجش درست و اندازه گیری دقیق عملکرد تحصیلی را در مقایسه با دانش آموزان بهترین مدارس کشور به آنها خواهد داد.

سیستم آموزشی دبیرستان پنج سطح متفاوت را مورد توجه قرارمی دهد که عبارتند از:

۱- کتاب های درسی آموزشی پرورشی

۲- کتاب های تالیفی هماهنگ مدارس سلام و دبیرستان انرژی اتمی

۳- مجموعه تمرینات

۴- المپیاد

۵- پژوهش

برنامه آموزشی دبیرستان روزانه ۹ ساعت درسی را در بر می گیرد که با توجه به لحاظ کردن برنامه مصوب آموزش و پرورش ، در ساعت های باقیمانده به تقویت مباحث  علوم پایه ، اجرای برنامه درسی المپیاد ، تشکیل گروه های مباحثه درسی با راهنمایی و نظارت دبیر اختصاصی هر رشته و در نهایت پرورش روحیه پژوهشی ، خرد باوری و اعتماد به نفس علمی پرداخته می شود.

 

 

نظام دو کارنامه ای:

 

یکی از ویژگی های ممتاز این سیستم آموزشی اعطای دو کارنامه تحصیلی تحت عنوان کارنامه داخلی و کارنامه هماهنگ می باشد.

در کارنامه هماهنگ مقایسه دانش آموزان با دیگر مدارس در سطح مصوب آموزش و پرورش صورت می گیرد ، در حالی که در کارنامه داخلی با تاکید بر یکپارچه سازی تلاش دانش آموز در طول ترم و تعمیق بیشتر در مباحث درسی ، تمامی  امتحانات و ارزیابی های هفتگی جمع بندی شده و حاصل تلاش دانش آموزان در جزئیات موارد درسی و همچنین نقاط قوت و ضعف و استراتژی های لازم برای تقویت ضعف های درسی مورد بررسی قرار گرفته و معرفی می شود.

انواع آزمون ها :

۱- آزمون های تشریحی هفتگی : این آزمون ها با هدف ارزیابی شناخت کلی دانش آموز از مباحث تدریس شده و توانایی او در گستردن مطالب و تجزیه و تحلیل آنها هر هفته روزهای شنبه از فصول درسی مشخص برگزار می شود.

۲- آزمون های تستی : آزمون های تستی در راستای افزایش مهارت های تست زنی و سرعت عمل در پاسخ گویی به سوالات و در نتیجه عملکرد بهتر در کنکور سراسری تنظیم شده و همراه با تجزیه ئ تحلیل  وآ موزش نکات ، بلافاصله بعد از آزمون  می باشد .

۳- آزمون های کلاسی : این آزمون ها  که به صورت امتحان کوتاه ( کوئیز) در کلاس درسی برگزار می شوند با هدف جمع بندی مطالب گذشته و ارزیابی فهم کلی و موضوعی دانش آموز طراحی شده و بر حسب تصمیم معلم و بدون اعلام قبلی گرفته می شوند .

۴- آزمون های پایان ترم : آزمون های کلی که از محتوای دروس آموزشی طراحی شده و ارزیابی جامع را مد نظر نظر دارند.

۵- آزمون های مرآت : این آزمون ها به صورت دوره ای و به فاصله تقریبی دو ماه بین صدها مدرس برتر کشور و هزاران داوطلب مستعد برگزار می شود و طراحی و تصحیح سوالات نیز بر عهده موسسه الگوی توسعه نمونه می باشد.

آزمون های مرأت امکان مقایسه نتایج تحصیلی در یک رقابت تنگاتنگ علمی کشوری و اصلاح عملکرد را برای مدارس فراهم آورده و ابزار مناسبی جهت تجزیه و تحلیل نقاط ضعف و قوت آموزشی مدرسه  (که در شورای دبیران مورد بررسی قرار می گیرد ) بدست می دهد تا روش های موجود ، اصلاح شده یا تقویت گردند. نتایج آزمون ها به صورت آنلاین در سایت موسسه الگوی نمونه به اطلاع شرکت کنندگان می رسد و نمودار های تجزیه و تحلیل فردی و گروهی نیز همراه آنان ارائه می گردد.

 

شورای دانش آموزان

 

شورای دانش آموزی هر پایه به طور جداگانه شامل ۴ نفر در هر کلاس می باشد که در انتخابات عمومی و رأی اکثریت دانش آموزان برای مدت یک ترم انتخاب شده و به اجرای سیاستهای مربوط می پردازد.

حضور پویای دانش آموزان در انتخابات نشان دهنده شعور جمعی و توانایی گروهی ایشان بوده که در طی آنان داوطلبان به تبلیغ و تدوین برنامه ها و سیاست های خود می پردازند و در یک فضای سالم و سازنده انتخابات شوراها صورت می گیرد. برنامه ریزی انجام شده به گونه ای است  که اکثر دانش آموزان در طول دوران تحصیل تجربه عضویت در شورا را پیدا کرده و این امر تأثیر بسزایی بر روی توانایی های مدیریتی ومسولیت پذیری ایشان خواهد داشت.

بطور کلی شورای دانش آموزی مهمترین نهاد تصمیم گیری در دبیرستان محسوب می شود. تمامی سیاست های عملیاتی و برنامه های کوتاه مدت و میان مدت آموزشی ، فرهنگی و تفریحی در شوراها به تصویب رسیده و بالای تأیید ایشان قابل اجرا هستند.

بدین ترتیب هنگامی که خود دانش آموزان در سیاستگذار ی و تصمیم گیری های دبیرستان نقش اساسی ایفا کنند. اجرای برنامه ها به طور قابل توجهی تسهیل شده و نقش سازنده ای به خود خواهد گرفت.

شورای دانش آموزی هر کلاس از یک مدیر و سه معاون آموزشی ، فرهنگی و اجرایی تشکیل می شود که هر کدام از اعضای شورا با مشارکت فعال دانش آموزان اقدام به تشکیل کمیته های انش آموزی در شاخه مربوطه می نمایند تا سیاست هایی را که دانش آموزان  به تصویب رسانده اند توسط خود ایشان به اجرا در آید.

 

 

 

 

فعالیت های ورزشی :

 

در راستای توجه ویژه به پرورش ورزش دانش آموزان و به ویژه دختران که  آینده ساز جسمی  و روحی نسل آینده هستند ، دبیرستان سلام دخترانه  توجه زیادی صرف گسترش ورزش و تربیت بدنی در بین دانش آموزان می نماید که اهم آنها بدین شرح است :

–       برگزاری کلاس های رزمی و فنون دفاع شخصی در سالن بزرگ دبیرستان با بهره گیری از اساتید مجرب رزمی

–       آموزش هفتگی شنا در مجتمع ورزشی ونک

–       اجاره سالن های ورزشی چند منظوره جهت برنامه ورزش هفتگی دانش آموزان

–       برگزاری برنامه های کوهپیمایی و پیاده روی همگانی و نرمش جمعی

–       برگزاری مسابقات مختلف ورزشی در محیط رقابتی سالم و پویا

 

مشاوره :

 

اهداف مشاوره ای

 

–       انتقال مشکلات دبیران به شورای مدرسه

–       انتقال مطالبات برنامه ریزی شده مدرسه به دبیران

–       بررسی مشکلات دانش آموزان و پی گیری آن

–       جلسه با اولیا دانش آموزان و آشنایی با وضعیت هر دانش آموز

–       انعکاس وضعیت درسی دانش آموزان به اولیا و مشاوره برای برنامه ریزی مناسب در منزل و ایجاد انگیزه لازم در دانش آموزان

–       مشاوره فردی با دانش آموزان ، برنامه ریزی درسی و راهنمایی تحصیلی و تقویت روحیه آنان

–       نصب نمرات هفتگی در بورد مدرسه و ……….